Książki, podręczniki

Trzy lata – wykorzystaj je!

Nowa szkoła – nowe możliwości

Rozpoczęcie liceum, to zazwyczaj spore zmiany. Sposób nauczania w szkole średniej, zazwyczaj znacząco odbiega od tego, który stosowany jest w większości gimnazjów. Uczniowie muszą wykazywać się większą samodzielnością i zaangażowaniem. Podręczniki do liceum zawierają stosunkowo dużo materiału, dlatego warto od początku postawić na systematyczną naukę. 

Idąc do nowej szkoły, warto zastanowić się, co chcemy w niej osiągnąć. Niekoniecznie tylko w kwestii ocen na świadectwie. Może liceum, do którego się wybierasz posiada swój chór? Albo zespół lekkoatletów? Albo organizuje różnego rodzaju warsztaty? Warto interesować się wydarzeniami, które odbywają się w szkole. Czasami można w ten sposób dowiedzieć się czegoś ciekawego, poznać inspirujących ludzi lub załapać się na projekt, pozwalający na zdobycie doświadczenia i różnych praktycznych umiejętności. Rozpoczęcie nauki w liceum to również dobry moment na zmianę swoich dotychczasowych przyzwyczajeń i negatywnych nawyków. 

Poznaj siebie – dzięki temu prościej ci będzie zdecydować, co po maturze

Będąc w liceum, staraj się być aktywnym. Nie musisz brać udziału we wszystkim, co jest organizowane przez twoją szkołę, ale nie ograniczaj się do niezbędnego minimum. A może sam wyjdziesz z inicjatywą i wraz ze znajomymi stworzysz jakąś ciekawą akcję lub projekt? Pamiętaj, że podręczniki do liceum nie powinny być całym twoim światem. Nawet jeśli planujesz studiować medycynę lub prawo, powinieneś zadbać o to, aby przez okres liceum próbować nowych rzeczy, rozwijać się w różnych kierunkach i dowiadywać nowych rzeczy. Dzięki temu będziesz odkrywać, czego tak naprawdę chcesz i potrzebujesz. Jeżeli masz taką możliwość, chodź na wykłady, warsztaty i spotkania, organizowane przez uniwersytety. Pozwoli ci to na zobaczenie, jakie podejście do przyszłych, potencjalnych studentów mają poszczególne uczelnie wyższe.

Wypracuj własny system nauki

Trzy lata spędzone w szkole średniej miną nie wiadomo kiedy. Dlatego od samego początku, warto wykorzystywać czas, który spędzimy w liceum. Postaraj się wypracować swój własny rytm, w którym znajdziesz czas na odpoczynek, aktywność, życie rodzinne i towarzyskie, naukę, sen i rozwijanie swojego hobby lub pasji. Jeżeli uda ci się wypracować codzienną rutynę, dużo prościej będzie ci dzielić czas, którym dysponujesz. Aby uczenie się było efektywne, musisz dbać o swój rozwój, samopoczucie oraz stan zdrowia. Wówczas podręczniki do liceum staną się twoim sprzymierzeńcem, umożliwiającym zdobywanie wiedzy. Staraj się korzystać z narzędzi, którymi dysponujesz. Podręczników, materiałów dostępnych w internecie, notatek koleżanek i kolegów, wykładów na uczelniach. A także samodzielnie tworzonych map myśli, kolaży i schematów.